Dechovka

dechovka.gif, 3 kB

O dechovce

Pravečkův Lanškroun - festival amatérských, poloprofesionálních a profesionálních dechových orchestrů. Kapely na nádvoří zámku se mění jak na běžícím pásu. Všude postávají v hloučcích muzikanti a čekání na své vystoupení si krátí vyprávěním s kolegy z ostatních orchestrů. "Chlapi hrajem!" ozve se najednou zděšeně z jednoho hloučku. Členové nejmenované "dospělácké" kapely se otáčejí směrem k pódiu. Najednou se zarazí a kdosi s údivem pronáší: "To jsou nějaké děti a hrajou to co my a jako my..." Kdo to je? Ptají se všichni. "To jsou naše děti ze žamberské ZUŠ" Odpovídáme ochotně. Je jich už několik let okolo šedesáti v rozmezí 10 - 27 let.

Dechovku založil Bohumil Krahulec v roce 1981. Tehdy měla 20 členů. Na krátkou dobu po jeho smrti se jí ujali V. Maivald a J. Štěpánek. Od roku 1990 je jejím dirigentem Ladislav Tyrner. Repertoár má rozmanitý. Je v něm možno nalézt skladby koncertní, lidové, muzikálové i moderní melodie v úpravách pro dechový orchestr.

Orchestr absolvoval několik zájezdů do Polska, Rakouska a Německa. Pravidelně je zván na festival dechové hudby "Thumer Orchestertreff" v Německu. V roce 2001 byl vyzván k účasti na prestižním festivalu "Kmochův Kolín". Pravidelně se účastní již zmiňovaného festivalu "Pravečkův Lanškroun" a soutěží dechových orchestrů ZUŠ, kde v roce 1998 získal v Ústředním kole v Kolíně 3. místo ve své kategorii.

dechovka_preview.jpg, 16 kB

Tak velké seskupení se těžko vejde do obyčejné třídy, proto již několik let hledáme vyhovující zkušebnu. Zatím zkoušíme v prostorách místních kasáren.

Dnes už je naše mladežnická dechovka známá a pyšní se výborným jménem jak u nás doma, tak i v zahraničí.

Články

• Fresagrandinaria/Itálie 2006 [PDF] - Stručná zpráva o nájezdu žamberských muzikantů a do malého italského městečka - Hana Chvátilová
  • Fresagrandinaria/Itálie 2005 [PDF] - Stručná zpráva o nájezdu žamberských muzikantů a fotbalistů na malé italské městečko - Hana Chvátilová

Nejde vám otevřít dokument ve formátu Adobe PDF? Nainstalujte si Adobe® Reader®, stahujte zde!